מפוח, מפוח צנטריפוגלי

מפוח רגנרטיבי

מפוח רגנרטיבי בנוי על עיקרון של מאיץ צירי עם להבי רוחב קטנות המסתובבות במהירות של כ- 3600-3000 RPM, המאיצות את האוויר ודוחסות אותו אל מול בית המאיץ. המפוח עשוי יציקת אלומיניום. אין צורך בשימון שכן אין קשר בין חלקים סטטיים ומסתובבים ובנוי לפעולה ממושכת. למפוחים אלה שני פתחים כניסת אוויר ויציאה. בפתח כניסת האוויר יש יניקה ובפתח יציאת האוויר יש דחיסה וניתן להשתמש במפוח לדחיסת אוויר לקו מפתח היציאה או ליניקת אוויר בווקום בחיבור המערכת לפתח היניקה. כדי לשמור על תקינות המפוח יש למנוע כניסת גופים זרים שיכנסו עם האוויר הנשאב. לכן מומלץ להתקין מסנן אוויר שיש לדאוג לניקיונו. בשימוש בלחץ בוחרים מסנן מנקה את האוויר הנשאב מהסביבה. בשימוש בווקום המסנן המנקה את האוויר הנשאב וממוקם לפני המפוח (INLINE). במפוח רגנרטיבי ככל שהעבודה של המפוח היא מול התנגדות ספיקת האוויר יורדת. כך גם בואקום ככל שהווקום עמוק יותר ספיקת האוויר יורדת. האוויר הנדחס הוא המקרר את המפוח ומסלק את החום לכן יש חשיבות לאפשר למפוח להזרים אוויר לקירור. בתפעול נכון, חייבים לקחת זאת בחשבון כאשר שונקים את האוויר היוצא ומקטינים את זרימת האוויר כך שהמפוח לא מתקרר. כדי לשמור על המפוח ניתן להשתמש בפורק לחץ או בברז שחרור אוויר.

חלוקה לקבוצות- (לנוחיותך, בסוף העמוד, ניתן לראות את הדגמים )

מפוחים מסוג זה ניתן לחלק לשתי קבוצות מפוחים עם דרגת דחיסה אחת ומפוחים עם שתי דרגות דחיסה. מפוח דרגת דחיסה אחת, המרווח בין המאיץ לבית המפוח גדול ביחס למפוח שתי דרגות. לכן יכול להתאים עד לדחיסה בלחץ של עד 300 מב”ר. מפוח שתי דרגות דחיסה בנויים עם שני מאיצים בטור. המרווחים בין המאיצים ובין גוף המפוח קטנים יותר והפסדי האוויר קטנים יותר. מיועדים ללחצים גבוהים יותר ממפוח דרגה אחת ומתאימים עד ללחצים עד כ 600 מב”ר. בגלל שהמרווחים קטנים יותר כך הוא רגיש יותר ללכלוך ולכן במפוחים אלה הסינון צריך להיות מוקפד יותר.

יתרונות:

גודל ומשקל המפוח קטנים.
עבודה שקטה.
אין אפשרות להמצאות זיהומי שמן באוויר הנדחס
זול ביחס לכמות האוויר המספק.
שימושים כללים:
טיפול במים, אריזה, שיקום קרקע, תעשייה כללית, דחיפת האוויר, מכונות ייבוש נייר ופלסטיק, הפרדת חומר, מכונות מילוי, שולחנות יניקה. שינוע פניאומטי, אוורור מכלי דגים ואקווריומים, אוורור ראקטורים במכוני טיהור שפכים, ג’קוזי, אויר דנטלי, סחרור גזי הרדמה, דפינה והרמה של חלקים בזמן עיבוד

מפוחי אונות:

מפוח אונות בדומה למשאבות גלגלי שיניים, בנוי אל שתי אונות המשולבות זו בזו ומסתובבות מאד בצמוד ודוחקות את האוויר מפתח הכניסה אל פתח היציאה.
גוף המפוח עשוי יציקת פלדה שבתוכו נעות האונות, ושני צדדיו של הגוף יש נמצאים המיסבים המחזיקים את האונות ומאפשרים את סיבובן.
המנוע המורכב במנותק מיחידת המפוח מעביר את הכוח ברצועות הנעה וניתן לשלוט על מהירות הסיבוב ע”י פולי וגם במשנה תדר.
למפוחים אלה שני פתחים כניסת אוויר ויציאה. בפתח כניסת האוויר יש יניקה ובפתח יציאת האוויר יש דחיסה וניתן להשתמש במפוח לדחיסת אוויר לקו מפתח היציאה או ליניקת אוויר בווקום בחיבור המערכת לפתח היניקה.
בגלל שהמרווחים מאד קטנים המפוח רגיש מאד לכלוך ולכן חובה להתקין מסנן בכניסה.
בגלל שהמרווחים קטנים הפסדי האוויר קטנים ולכן יעילות אנרגטית טובה יותר ממפוח רגרנרטיבי.
היום בשוק יש שתי קבוצות של מפוחי אונות שעבור אותה נקודת עבודה ניתן למצוא:
מפוחי אונות העובדים במהירות סיבוב סביב 3000 סל”ד והם קטנים יותר.
מפוחי אונות העובדים במהירות סיבוב סביב 1500 סל”ד ולהם גוף יותר גדול וכך מפצים על המהירות היותר איטית.
היתרון של המפוחים ה”איטיים” היא בבלאי נמוך יותר וכן בעצמת רעש פחותה בהרבה מהרעש של מפוחי אונות “המהירים”.
כדי לשמור על תקינות המפוח יש למנוע כניסת גופים זרים שיכנסו עם האוויר הנשאב. לכן מומלץ להתקין מסנן אוויר שיש לדאוג לניקיונו.
בשימוש בלחץ בוחרים מסנן מנקה את האוויר הנשאב מהסביבה.
בשימוש בווקום המסנן המנקה את האוויר הנשאב וממוקם לפני המפוח (INLINE).
בשונה ממפוח רגנרטיבי במפוח אונות ככל שהעבודה של המפוח היא מול התנגדות גבוהה יותר ספיקת האוויר יורדת אבל בצורה פחותה בהרבה.
כך גם בווקום ככל שהווקום עמוק יותר ספיקת האוויר יורדת.
בשונה מהמפוח הרגנרטיבי קירור המסבים נעשה ע”י שימון והמנוע לא מושפע כלל מחום המפוח והאוויר הנדחס.
מפוח אונות רגיל מיועד לטווח לחצים של 0-800 מב”ר.
למפוח אונות המיועד ללחץ של עד 1000 מב”ר נדרשת מערכת קירור יחידות המיסוב.
ניתן להרכיב מערכת של שני מפוחי אונות בטור היושבות על מנוע אחד ובמערכת זו ניתן ליצר עד 2000 מב”ר.

מפוחי האונות של מדן טכנולוגיות הם מפוחים העובדים במהירות נמוכה, עם עצמת רעש נמוכה במיוחד.
מפוחים אלה מורכבים כסט קומפלט המכיל את כל האביזרים הנדרשים לתפעול הכולל פורק לחץ, משתיקי קול, מד לחץ, ברז כוון אחד ועוד.

מפוחי אונות:

יכולת לעבוד מול לחצים גבוהים.
יעילות אנרגטית טובה מהמפוחים הרגנרטיבים.
מותאם לטווח ספיקות אוויר גבוהות עד אלפי מק”ש.